Szakdolgozat: Az Anyanyelv nemzetközi napja.
Írta: Tóth Ágnes
Ország: Magyarország
2023.02.16.
Az én megfogalmazásomban, az anyanyelv a szívünknek egy darabja, ami életünk végéig elkísér, bárhol is éljünk a világban.
Az UNESCO közgyűlése 1999-ben február 21-ét a nemzetközi anyanyelv napjává nyilvánította.
Az anyanyelv nemzetközi története Pakisztánba kezdődött, amikor még Banglades Pakisztánhoz tartozott és az urdu nyelvet tette hívatalossá Khuwaja Nazimaddin, illetve kiállt az "undu nyelvi" politika mellett 1952.01.27-én.
1952.01.31-én az Öszpárti Központi Nyelvi Akcióbizotság/Rashtrobhaska Kormi Porishad/ megalakult a Dakkai egyetemen, Maulana Basham elnökletével. Erősen ellenezte a Központi kormány javaslatát, miszerint Fazlar Rahman kelet-pakisztáni oktatási miniszter a bengáli nyelvet arab betűkkel írta le.
1952.02.04-én az egyetem és más oktatási intézmények diákjai is tiltakozásukat fejezték ki ez ellen. Követelték a bengáli nyelv államnyelv ként való bevezetését Az Államnyelvi Mozgalom alapelveivel összhangban a Pakisztáni Kommunista Párt a kelet- bengáli szervező bizottságának február 11-i párt körlevele határozta meg és kiáltványt adott ki 1952.02.20-án. Ebben arra kérik az embereket, hogy sztrájkkal fejezzék ki akaratukat a bengáli nyelv érdekében. Kiemelten fontos volt, hogy egyenlőséget akartak minden pakisztáni nyelv között. Az akció bizottság tiltakozásra szólított fel 02.21-én. A kormány Dakkában a tüntetés megakadályozására kirendelte a rendőrséget. Több diákot letartóztattak. Ez miatt a diákok feldühödtek és elzárták a hivatalos személyek útját, melynek az lett a vége, hogy a rendőrség a diákok közé lőtt. Öten meghaltak.ABDUS SALAMOT- RAFIQ UDDIN AHMED- SHAFIUR RAHMANT- ABUL BARKAT és ABDUL JABBAR.Dakkában az egyetem közelébe emlékművet állítottak fel a tiszteletükre, ahol minden évben megemlékeznek róluk és arról a harcról ami végül is oda vezetett, hogy 1998.01.09-én Rafigul Islam és Abdus Salam egy javaslattal fordult Kofi Annannhoz az ENSZ akkori főtitkárához, hogy tegyenek lépéseket a világ nyelveinek fennmaradásáért.
Az UNESCO 1999-ben a február 21-ét az Anyanyelv Nemzetközi Napjává nyilvánította, amelyet elöször 2000.02.21-én tartottak meg.
Az UNESCO folyamatosan támogatja az anyanyelven alapuló több nyelvű oktatást. A világ lakosságának majdnem a fele olyan oktatást kap, ami nem az anyanyelve, amelyet kevésbé ért és beszél. Így fontos már kisgyermekkortól, hogy a saját nyelvén tanuljon . Majd fokozatosan térjen át más nyelvekre. Ez egy olyan áthidaló terv, mely egy szakadékot képes összekötni, többek közt az iskola és az otthon között.Ez által lehetőség nyílik más kultúrák megismerésének, egy befogadóbb társadalom kialakulásához.
Amikor egy nyelv eltűnik a világ palettájáról a sokszínűség is halványodik. Hisz amilyen anyanyelven beszélünk, úgy gondolkodunk.
Szellemi örökségek hagyományai vesznek így el.